Marc-Uwe Kling

Marc-Uwe Kling

Marc-Uwe Kling je německý skladatel, spisovatel a politicky zaměřený stand-up komik. Debutoval jedinečnou knižní sérií Klokaní kroniky (2009-2018), velký ohlas mu přinesl též komediální dystopický román s názvem Quality Land (2017), podle něhož chystá HBO vytvořit seriál režírovaný Mikem Judgem.
Studoval filozofii a drama na Svobodné univerzitě v Berlíně.
Vede punkovou hudební skupinu Die Gesellschaft (Společnost). Počínaje rokem 2003 pravidelně vystupuje v německých kabaretech. Účastní se literárních akcí, stand-upů i slam poetry. V roce 2004 založil opakující se veřejnou literární událost s názvem Lesedüne (slovní hříčka z německých slov „přednášková fáze“ a „duna“). Od roku 2005 cestuje Kling se svým programem nazvaným „Pokud prasknou všechna lana, už se ani nemůžete oběsit“, což je také název jeho prvního alba.
V letech 2006-2007 získal řadu německých ocenění za svou slam poetry i stand-upová čísla.
Jsme tím, za co se vydáváme, takže musíme být opatrní v tom, za co se vydáváme.
Na začátku všeho stál týdenní podcast Novinky od klokana vysílaný rozhlasovou stanicí Fritz, který roku 2010 získal cenu Nejlepší komedie. Byl tak slibný a úspěšný, že dal vzniknout celé knižní tetralogii The Kangaroo Chronicles. Postupně se jedná o tyto díly (volně přeloženo) – Klokaní kronika (2009), Klokaní manifest (2011), Klokaní odhalení (2014), Klokaní apokryfy (2018). V roce 2020 vznikl rovněž stejnojmenný klokaní film.
Hrdina této satirické série je sám Marc-Uwe Kling, mladý intelektuál, kabaretní umělec, který žije s poměrně netradičním spolubydlícím – mluvícím komunistickým klokanem. Společně diskutují nad Klingovou poezií i životem, ale klokan z každé diskuze vychází jako nemilosrdný vítěz. Klokan bojoval ve Vietnamu, brojí proti kapitalismu a miluje skupinu Nirvana. Kdo by nechtěl takového společníka?
Klingovo sci-fi dílo QualityLand je česky dostupné od roku 2021. Přenese vás do perfektní robotizované budoucnosti! Vše je dokonale navržené a šlape v hladce fungujícím systému, výsledky přichází ještě dřív, než na ně stačíte pomyslet, neexistují nedostatky ani vady. A pak se objeví třeba dron se strachem létat nebo robot trpící posttraumatickou stresovou poruchou. Že by se někde stala chyba? To ale přece není možné, když je tu nepřekonatelný systém!

Knihy autora

NErůžek

NErůžek

Marc-Uwe Kling, Astrid Henn