Naši autoři
Rozhovor s Jane Blossom, autorkou romantasy Za hranicí času
12.3.2026
Lednová novinka české autorky píšící pod pseudonymem Jane Blossom kombinuje prvky romantiky a magie na akademické půdě umělecké školy. Autorka sama pracuje ve vzdělání a psaní se věnuje již od dvanácti let. Je také vášnivou čtenářkou a bookstagramerkou ukrývající se pod instagramovým profilem @time_for_words. Rodačka ze Dvora Králové nad Labem má desítky nápadů na nové příběhy a posupně předává svou vášeň pro knihy dál.
#img1#
Jaké jsou hlavní postavy vaší prvotiny Za hranicí času?
První postavou je Sharleen, která studuje na umělecké akademii, kde se učí restaurovat, a druhou je Adrian, asistent jejího profesora Browna.
Představíte nám prostředí, kde se kniha odehrává?
Děj se odehrává na Britské akademii umění, která trochu připomíná prostředím Oxford.
Za hranicí času je romantasy, objevuje se v ní tedy magie. Jak funguje?
Magie v knize čerpá z emocí hlavních postav, hlavně z utrpení. Magie slouží příběhu jako takové koření, protože udává směr ději. Díky ní vznikla kletba, kvůli které Adrian hledá svoji Sharleen.
Hlavní postavy, prostředí i žánr už známe. Řeknete nám o titulu ještě něco dalšího?
Ano, můžete se těšit na idiots to lovers. Obě hlavní postavy se totiž chovají trochu jako idioti, ale nakonec se do sebe zamilují.
Je Za hranicí času vaše první kniha?
Ano, je to moje prvotina.
Odkud pramenila vaše inspirace?
To v knize i vyloženě zazní, je inspirovaná hlavně příběhem hraběte Drákuly.
#img2#
A nějaká inspirace školním prostředím, ve kterém pracujete, tam nebyla?
Ne, ne, ne. Ten příběh vznikl ještě dřív, než jsem začala pracovat ve škole. Spíš bych řekla, že na mě mohly mít vliv všechny knížky z toho akademického prostředí, co jsem četla.
Jaké konkrétní knihy z akademického prostředí jste například četla?
Už od puberty jsem četla Vampýrskou akademii, Harryho Pottera a podobné.
Chystáte nějakou další knížku?
V plánu mám právě pokračování Za hranicí času, které vypráví příběh vedlejší postavy čarodějnice, která zaklela hraběte Adriana.
Komu by se vaše kniha mohla líbit?
Pokud máte rádi onu Vampýrskou akademii nebo třeba Harryho Pottera, jenom s trochu více romantiky a emocí, tak se vám moje knížka bude určitě líbit.









