David Day

David Day

David Day se narodil a vyrůstal ve městě Victoria v Britské Kolumbii. Je básníkem a spisovatelem, kterému vyšlo přes 40 básnických sbírek a knih o ekologii, historii, fantasy a mytologii. Jeho knihy pro děti i dospělé prodaly přes 4 miliony výtisků po celém světě, a byly přeloženy do 20 jazyků.
Po dokončení střední školy se následujících deset let věnoval střídavě dřevorubectví a studiu na univerzitách. První básnická sbírka The Cowichan (inspirovaná jeho dřevorubeckými zápisky) mu vyšla v roce 1975 – rok předtím, než dostudoval tvůrčí psaní na univerzitě ve Victorii.
Jako spisovatelský konzultant spolupracoval s Egejskou uměleckou školou na řeckém ostrově Paros, a pracoval také pro kanadské vydavatelství McClelland Steward v Torontu. Následně procestoval kus světa, a žil v Anglii, Řecku, Španělsku a Kanadě. V současné době žije v Torontu.
V roce 1978 mu vyšel Tolkienův bestiář – první ze šesti knih, založených na díle J. R. R. Tolkiena. V roce 1981 byla jeho Doomsday Book of Animals nominována na ocenění Kniha roku časopisy Time Magazine, New Scientist, Los Angeles Times a The Observer. A v roce 1984 napsal Castles – první z pěti knih, na kterých spolupracoval s oscarovým umělcem Alanem Lee.
The Emperor’s Panda byla v roce 1986 nominována na ceny Governor General’s Award a National Library Award, a na prknech představena spolkem Toronto Young People’s Theatre. Ve stejném roce zvítězil se svými básněmi v CBC National Poetry Competition.
V osmdesátých a devadesátých letech psal o ochraně životního prostředí pro britský Daily Mail, Evening Standard, Sunday Times a časopis Punch.
Poté, co v roce 1996 vyšel jeho Quest for King Arthur, byl společností Birmingham Royal Ballet vybrán jako dramaturg jejich velkolepého dvoudílného představení Arthur I a Arthur II (2000).
David Day psal pro divadlo i televizi. Jeho stodílný televizní seriál Lost Animals (vyprávěný Gretou Scacchi) běžel na americké stanici Knowledge Network, britské Channel 4, japonské NHK, a později byl přeložen do osmnácti jazyků. Day pracoval také jako tvůrčí konzultant multimediálních výstav v Toronto’s Hall Train Studios.
V letech 2012–2015 vyšly kromě Nevermore: A Book of Hours aTolkien: A Dictionary nové edice šesti jeho tolkienovských knih. Spolu s umělcem Johnem Howem se stal předmětem nového francouzsko-německého seriálu stanice ARTE TV – „Tolkien a Píseň o Nibelunzích“.
Jeho nejnovějšími publikacemi je studie Lewise Carolla s názvem „Alice’s Adventures in Wonderland Decoded“ a „Tolkien: An Atlas“.

Knihy autora

Tolkienovi hrdinové

Tolkienovi hrdinové

David Day

Tolkienovy bitvy

Tolkienovy bitvy

David Day

Tolkienovy temné síly

Tolkienovy temné síly

David Day

Tolkienův atlas

Tolkienův atlas

David Day

Tolkienův ilustrovaný svět

Tolkienův ilustrovaný svět

David Day

Tolkienovi hobiti

Tolkienovi hobiti

David Day

Tolkienovy legendy prstenu

Tolkienovy legendy prstenu

David Day