Recenze a tipy redakce
Dětské knihy z produkce značky Drobek
16.7.2025
Každý z nás má tu jednu knížku z dětství, na kterou nedá dopustit. Ať už to byl Malý princ, Rumcajs nebo Medvídek Pú, všechny v nás zanechaly otisk – často hlubší, než si uvědomujeme. Dětská literatura nejenže formuje jazykové dovednosti a představivost, ale zároveň utváří čtenářské návyky, které dítě provází po celý život. Jde o jeho první krok na mostě mezi fantazií a skutečností, mezi jazykem a porozuměním.
Proto je důležité, aby se dětem už od malička dostávalo správného knižního stimulu. Pro ty nejmenší, nejlépe pro večerní listování s rodiči, máme krásná leporela, například Adam mezi dinosaury od Robina Krále a ilustrátorky Alžběty Göbelové Zatloukalové. A brzy budou od této sehrané dvojky vycházet hned dvě další.
Mezi knížky prvního čtení patří například Abecedy – Abeceda jídla, Abeceda rostlin a Abeceda zvířátek – od Vladimíry Staňkové, které se zaměřují na čtení s porozuměním. Jsou často využívány logopedy, jelikož je provází barevné obrázky a děti si procvičují jak písmenka, tak barvy, chutě a další smysly.
Do série Dráčkovo první čtení patří také například Vymetkout a hradní záhada, na jehož konci se nachází různé hry, třeba tajenky, které mohou využít učitelky ve škole. Ten šnek má flek děti seznamuje s šikanou a jejím překonáváním, Čí je ten čáp zase učí děti překonávat své strachy. Tato kniha byla dokonce vytvářena s konzultací ornitoložky, takže například obrázky čápů jsou fakticky správné. Zároveň využívá takzvanou genetickou metodu čtení.
Lenka Jakešová, bývalá učitelka v mateřské školce si pro děti ze základních škol připravila titul Štafetový kolík, kde na konci každé kapitoly najdete noty a píšničky. Ty mohou využít třeba i děti začínající hrát na klavír. Autorka se svými knihami celoročně jezdí po republice a pořádá besedy pro děti přímo ve školách.
Denis a pan ryba od Kateřiny Němcové je další dětský titul zabývající se tématem šikany. Najdete v něm spousty krásných obrázků od Šárky Hermannové, interaktivních úkolů a nápadů na hry pro dva.
Pratuří pohádky si nejvíce užijí děti od 7 let, nejen díky roztomilým ilustracím Kristýny Pýchové. V každé kapitole najdete spousty nových informací podaných zábavnou formou, otázky pro porozumění textu a informační okénko o konkrétním pratuřím problému. Příběh se odehrává v Milovicích, kde jeden z autorů Petr Cieslar také bydlí, takže nabízí i hezký náhled do pratuří rezervace. Spoluautorkou knížky je Tereza Mašínová, která spolupracuje s vědci, s nimiž tento příběh konzultovala.
Pro děti od 8 let nabízí nakladatelství také interaktivní knížku od Jindřišky Kracíkové, úspěšné překladatelky a hebraistky, Jde o houby. Knížka je plná a krásných ilustrací od Adély Korbelářové. Je ideální například do škol.
Tituly duologie Opraváři času od Nadi Revilákové zaujmou spíše starší čtenáře. V příběhu totiž hlavní hrdinové cestují časem, napravují staré chyby a přátelství. V prvním díle se Marek s Majou přesunou do roku 1938 a v druhém díle do roku 1903 za Františkem Křižíkem. Série se zabývá tematikou ekologie, jelikož se odehrává na Zemi se zničeným životním prostředím. Malou zajímavostí je, že ke každému dílu dělaly ilustrace profesionální akademické malířky - k prvnímu dílu Natalie Perkof a k druhému Barbora Chlastáková.
Série Stíny nad malinovým vrchem od Dominika Fialy je už také spíše pro vyspělejší čtenáře nebo minimálně pro ty, kteří mají rádi napětí. Jde totiž o dětské horory, v nichž se hlavní hrdinka společně s kočičím parťákem potýká s příšerami, černokněžníky a strašidelným lesem.
Pokud byste měli zájem o besedu s některým z našich autorů, o recenzní výtisky nebo o objednání knížek do školy, budeme velmi rádi, když kontaktujete Vladimíru Staňkovou na e-mailu: vladimira.stankova@knihydobrovsky.cz